Scandalul Nordis, de la excursiile la Monaco ale lui Ciolacu și Grindeanu, la declarațiile de delimitare de azi
Au apărut şi primele reacţii politice în scandalul Nordis. Premierul Marcel Ciolacu şi ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, se delimitează de familia Vicol-Ciorbă şi, în ciuda acuzaţiilor că ar fi călătorit alături de aceştia cu jet-uri private, în Principatul Monaco, susţin că au achitat toate cheltuielile şi că se simt absolut nevinovaţi.
Potrivit dezvăluirilor din mass media, la sfârșitul lunii mai 2022, o cursă Țiriac Air închiriată de Nordis cu destinația Nisa îi transporta pe liderii PSD Marcel Ciolacu, Sorin Grindeanu și Laura Vicol, împreună cu copiii lor, pentru a vedea Marele Premiu de Formula 1 de la Monaco. În același avion s-a aflat și Alfred Simonis, pe atunci deputat PSD. Ar fi vorba în total de cinci zboruri dus-întors, cu destinația Nisa, făcute în perioada martie – octombrie 2022, dar nu în toate au fost prezenți și liderii PSD. Costurile pentru cele cinci curse se ridică la câte 30.000 de euro fiecare, susține presa.
Marcel Ciolacu, premierul României: N-am mai comunicat de peste doi ani de zile (n.r., cu familia Vicol-Ciorbă).
Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor: Dacă s-a făcut ceva ilegal de către mine, nu-mi permit să vorbesc în numele altcuiva, este un moment extraordinar de bun să se spună acest lucru. Îndemn pe toată lumea, inclusiv pe familia amintitită de dumneavoastră, dacă știe ceva ilegal făcut de Sorin Grindeanu, să facă denunțuri. Nu mă tem de nimic. Oriunde am fost, eu mi-am plătit. Aceste lucruri mă fac să fiu cât se poate de relaxat, din acest punct de vedere. N-am mers pe banii nimănui.
Scandalul Nordis a făcut şi obiectul unei comisii parlamentare chiar în ultima lună a precedentului legislativ. Acuzaţiile de înşelăciune au fost întărite la vremea respectivă prin invitarea la audieri a unor păgubiţi care, deşi au plătit apartamentele în urmă cu mai mulţi ani, nu şi-au primit nici locuinţele, nici banii înapoi. Printre creditorii care apar pe lista păgubiţilor se numără mai multe companii, foștii fotbaliști Adrian Ropotan și Florin Gardoș şi fostul europarlamentar USR, Vlad Botoș.
Marius Dragu, păgubit Nordis: Este vorba, în cazul meu, de suma de peste 120.000 de euro, sunt economiile familiei din ultimii 10 ani, și-atunci ne punem întrebarea cum investim în această țară.
Viorel Păun, păgubit Nordis: Acest tip de escrocherie nu putea avea loc fără implicarea autorităților. Singurul lucru pe care poți să-l faci în calitate de cetățean de bună credință este să te adresezi instanțelor de judecată, îți cauți dreptatea acolo. Dar expresia “mori cu dreptatea în mână” nu vine din Elveția sau din Franța, este de-aici, din România.
DIICOT anchetează şi notari care ar fi autentificat ilegal contractele de promisiune vânzare. Printre aceștia, Ioana Băsescu, fiica fostului preşedinte al României, dar şi Andreea Cosma, fost deputat PSD şi fiica fostului preşedinte al CJ Prahova. Aceasta a transmis către Ştirile TVR un comunicat prin care precizează că va colabora cu anchetatorii.
AUTENTIFICĂRILE CONTRACTELOR:
Nu am autentificat nicio vânzare a vreunui apartament despre care să cunosc că a fost promis spre înstrăinare unei alte persoane, neexistând promisiuni de vânzare dublate în cadrul biroului meu notarial. Am autentificat un număr de 59 de promisiuni vânzare-cumpărare, din totalul de aproximativ 2.000 de promisiuni. (COMUNICAT ANDREEA COSMA)
Peste 750 de persoane au depus plângeri penale după ce au dat avans sume uriaşe către Nordis Grup, pentru achiziţionarea unui apartament, însă au rămas doar cu speranţa că, într-o zi, îşi vor primi banii înapoi. Nordis Management SRL a intrat în insolvenţă în octombrie anul trecut, iar până acum, pe lista de creditori, s-au înscris 1.200 de persoane.

