Analiștii nu exclud creșteri de taxe după jumătatea anului. Radu Ciobanu: Guvernul trebuie să arate că încearcă să limiteze deficitul
Bugetul este puțin cam optimist, spun unii specialiști în finanțe, care atrag atenția că pe parcursul anului proiecția ministerului s-ar putea schimba, în urma unor nemulţumiri sociale.
Profesorii în economie nu exclud nici varianta în care va fi nevoie de taxe mai mari, astfel încât România să reușească să rămână în ținta de deficit asumată.
Din prezentarea incipientă a bugetului vedem că sunt anumite instituții ale statului care pierd bani în 2025 ceea ce înseamnă automat că mulți din acești bani se pierd din cheltuieli salariale, astfel încât guvernul pe undeva a pregătit deja o limitare a chetuielilor în aceste zone.
Să vedem cu adevărat dacă se va putea acest lucru și totodată este important ca aceste tăieri de cheltuieli să nu afecteze buna administrare a statului. Guvernul trebuie să arate că prin toate politicile publice fiscale și bugetare încearcă să limiteze deficitul pentru 2025 la 7 %. Acest lucru va putea să presupună și creșteri de impozite și taxe în a doua jumătate a anului, în funcție de modul în care vor arăta finanțele la mijlocul anului 2025, dar ar putea să implice și anumite tăieri de cheltuieli publice, a declarat la TVR INO, Radu Ciobanu, profesor de economie.

