Demonstranții pro-europeni și politicienii de opoziție din Georgia, atacați de bande de indivizi îmbrăcați în negru și cu fețele acoperite

11 December 2024, 18:39

Organizațiile neguvernamentale denunță violența crescândă folosită de forțele de poliție împotriva demonstranților pro-europeni din Georgia. Sute de oameni au fost răniți grav, între care și politicieni de opoziție sau jurnaliști, în atacurile comise de bande de indivizi îmbrăcați în negru, cu fețele acoperite. Este o adevărată crimă organizată, acuză organizațiile pentru apărarea drepturilor omului procedeele folosite de guvern.

Bandele de indivizi atletici, îmbrăcați în negru și cu fețele acoperite, răspândesc teroarea în capitala Georgiei. Sunt atacați demonstranții pro-europeni și chiar politicienii de opoziție. Atacurile au loc în întunericul nopții sau chiar în sediile partidelor de opoziție.

Tamar Oniani, avocată pentru drepturile omului: “Până acum, peste 500 de persoane sunt deţinute administrativ şi peste 30 de persoane au fost acuzate de infracţiuni penale. Este o folosire a mijloacelor speciale, este o creştere a violenţei poliţiei, care s-a transformat în realitate în crimă organizată.

Susținătorii opoziției îi numesc “titușki” pe membrii bandelor, un cuvânt ucrainean folosit pentru huliganii care îi atacau pe opozanții guvernului pro-rus de la Kiev în timpul demonstrațiilor din 2014.

Koba Khabazi, membru al Opoziției: “Desigur, guvernul este în spatele acestor lucruri, un guvern anormal, care are o frică patologică de libertate, de democraţie, frică patologică faţă de drepturile omului. Acest guvern este construit pe violenţă, violenţa şi tirania nu coexistă cu libertatea şi democraţia. “

De cealaltă parte, guvernul susține că violențele s-au redus în intensitate din momentul în care forțele de poliție au intrat în sediile partidelor de opoziție.

Irakli Kobakhidze, premierul Georgie: “De îndată ce am distrus cuibul violenţei, de îndată ce am intrat în sediile partidelor, violenţele au încetat imediat pe străzile Capitalei. Când nu a existat violenţă din partea demonstranţilor, nu a existat răspuns din partea Ministerului de Interne. În cinci zile am neutralizat resursele violenţelor demonstraţilor.

În timpul protestelor, unii demonstranți au aruncat petarde și artificii în direcția forțelor de poliție, pentru a se apăra de gazele lacrimogene lansate de oamenii guvernului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite