MAE salută eliminarea temporară a obligativităţii vizei pentru românii care călătoresc în China

Centrul de Știință Guangzhou din China
Centrul de Știință Guangzhou din China/ Profimedia Images
23 November 2024, 13:25

Ministerul Afacerilor Externe îşi exprimă aprecierea faţă de decizia autorităţilor chineze de a excepta, în perioada 30 noiembrie 2024 (ora 00,00, ora Beijingului) – 31 decembrie 2025 (ora 00,00, ora Beijingului), de la obligativitatea deţinerii vizei de intrare, pentru o durată de 30 de zile, toţi cetăţenii români, titulari de paşapoarte simple, care călătoresc în Republica Populară Chineză pentru unul dintre următoarele scopuri afaceri, turism, vizită sau tranzit.

“Cetăţenii români care nu se încadrează în condiţiile de călătorie anterior precizate vor trebui să obţină, în continuare, o viză de intrare în Republica Populară Chineză”, a precizat MAE într-un comunicat.

MAE apreciază că măsura este una de natură a facilita mobilitatea cetăţenilor români, sporind amploarea contactelor interumane, se mai arată în comunicatul citat. 

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite