Americanii resimt oboseala electorală după o campanie extrem de încărcată

7 November 2024, 08:12 (actualizat 7 November 2024, 08:14)

Alegerile din Statele Unite s-au încheiat, după o campanie acerbă, în care alegătorii americani au fost bombardaţi din toate părţile de mesaje, clipuri, sondaje, informaţii, opinii şi analize. Atât de multe încât oamenii se plâng de o reală oboseală şi anxietate electorală.

Campaniile din Statele Unite nu se compară cu cele din România sau din restul Europei. La televizor, pe sutele şi sutele de posturi locale şi naţionale au curs clipurile electorale. Peluzele au fost pline de semne pro şi contra candidaţilor.

Mă îngrijorează oarecum ce se întâmplă după, cum reacţionează oamenii la rezultate, de ambele părţi, nu unii sau alţii, spune o americancă.

Mulţi americani au preferat că după vot să iasă în aer liber, la plimbare, la relaxare.

N-am cum să nu fiu tensionat, nu neapărat pentru mine, dar mă gândesc la copii şi la nepoţi, la direcţia în care merge ţara. Sunt preocupat de asta, dar am credinţa mea şi am încredere că Dumnezeu are un plan şi un scop pentru noi toţi, spune un american.

Societatea este din ce în ce mai sensibilă. Mulţi nu mai au dispoziţia să discute cu oameni cu opinii contrare.

Venind la vot, nu prea ştii la ce să te aştepţi, aşa că am fost puţin îngrijorată. N-am vrut să fiu abordată de nimeni care nu e de aceeaşi parte a baricadei ca mine, spune o femeie.

Multă anxietate. Nu m-am bucurat în acea dimineaţă din 2016 când am aflat că a câştigat preşedintele Trump, arată o americancă.

Mulţi dintre cei veniţi la vot pur şi simplu se bucurau că în sfârşit s-a terminat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite