Liderii UE salută rezultatul alegerilor din Republica Moldova

Maia Sandu și liderii europeni / Sursa Profimedia images
4 November 2024, 12:31

Liderii Uniunii Europene şi-au exprimat uşurarea după ce candidata proeuropeană Maia Sandu a câştigat un al doilea mandat de preşedinte în Republica Moldova, relatează luni dpa şi efe.

“Sandu a arătat curajul şi leadershipul extraordinare de a rezista pentru poporul său. Europa va continua să fie alături de Moldova în această călătorie”, a postat pe reţeaua de socializare X preşedinta Parlamentului European, Roberta Metsola.

Preşedinta în exerciţiu a R, Moldova a obţinut un scor de peste 55%, după numărarea a peste 99% din voturile exprimate, şi l-a învins pe Alexandr Stoianoglo, un candidat considerat proprus.

Maia Sandu a fost felicitată “din toată inima” şi de şeful diplomaţiei UE, Josep Borrell.

“Moldovenii şi-au arătat încă o dată determinarea de a construi un viitor european în pofida tentativelor hibride de a le submina democraţia”, a postat el pe X.

“Poporul din Moldova şi-a reafirmat încrederea în conducerea, stabilitatea şi angajamentul dvs faţă de un viitor european”, a scris preşedintele Consiliului European, Charles Michel, pe social media.

“Sunt bucuroasă să continui să lucrez cu dvs pentru un viitor european pentru Moldova şi poporul său”, a scris preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, într-o postare pe X, adresându-i-se Maiei Sandu. “Necesită un tip rar de putere să depăşeşti provocările cu care v-aţi confruntat în aceste alegeri”, a mai afirmat von der Leyen.

Von der Leyen salută victoria lui Sandu, pentru “viitorul european” al ţării sale

Preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a felicitat-o duminică seara pe Maia Sandu pentru realegerea ei în funcţia de preşedintă a Republicii Moldova în turul doi al scrutinului prezidenţial şi s-a declarat “fericită că lucrează în continuare” cu ea pentru un “viitor european” al ţării, informează AFP.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite