Protest al minerilor în fața Guvernului, pe fondul nemulțumirilor legate de noua lege a pensiilor
Sute de mineri au ieșit în stradă, nemulțumiți de noua lege a pensiilor. Ei au protestat în fața Guvernului chiar la această oră. Oamenii spun că recalcularea le-a scăzut drastic veniturile.
Oameni spun că sunt nemulţumiţi de noua lege a pensiilor. O parte dintre ei au avut scăderi, în urma recalculării, şi deşi rămân cu pensia în plată, nu vor mai beneficia de următoarele creșteri.
În stradă au fost și cei care încă lucrează, pentru că spun că legea îi afectează și pe ei, deoarece pierd beneficiul reducerii vârstei de pensionare pentru munca în condiții grele. Ei cer să le fie păstrate beneficiile.
La protest participă sindicaliști de la Federația Națională Mine Energie, afiliată la CNS Cartel ALFA.
Purtătorul de cuvânt Mihai Constantin a declarat, la finalul şedinţei de Guvern, că reprezentanţii protestatarilor au fost invitați la discuții. Aceștia au refuzat însă şi au anunţat că vor depune un memoriu.

