O fostă centrală nucleară din Bavaria, demolată controlat. Operațiunea a lăsat în urmă 55 de mii de tone de moloz
Imagini spectaculoase, în Germania, la o demolare controlată. O fostă centrală nucleară, scoasă din functiune, a fost pusă la pământ în doar câteva zeci de secunde.
Operaţiunea de demolare controlată a fost amânată câteva ore din cauza unor activişti care au reuşit să se caţere pe unul dintre turnurile de răcire. Potrivit specialiştilor, centrala a lăsat în urmă 55 de mii de tone de moloz.
Centrala din Bavaria a devenit operaţională în 1982 şi a fost închisă în 2015. Cele două turnuri de răcire aveau 143 de metri înălţime şi un diametru de 105 metri la bază.

