Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, pus sub învinuire pentru abuz în serviciu de DNA
Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a fost audiat la DNA. Procurorii anticorupție l-au pus sub învinuire pentru abuz în serviciu într-un dosar privind emiterea unor autorizații pentru construirea unui bloc. Ancheta penală a fost deschisă in rem, anul trecut.
Robert Negoiță susține că nu are nicio implicare și nu este vinovat.
I s-a adus la cunoștință că este cercetat într-un nou dosar și că are calitatea de suspect pentru abuz in serviciu.
Este vorba despre un dosar privind autorizația de construire a unui bloc din sectorul 3. Robert Negoiță este acuzat că ar fi aprobat emiterea nelegală a unor documente necesare construirii și întabulării unui bloc din centrul Capitalei. Inițial blocul ar fi avut autorizație pentru șapte etaje apoi a fost modificată autorizația pentru extinderea construcției.
Robert Negoiță a susținut că nu știe de ce este chemat la DNA și că este vorba despre un dosar de acum 8-10 ani.

