Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, pus sub învinuire pentru abuz în serviciu de DNA

9 August 2024, 12:05 (actualizat 9 August 2024, 14:40)

Primarul Sectorului 3, Robert Negoiță, a fost audiat la DNA. Procurorii anticorupție l-au pus sub învinuire pentru abuz în serviciu într-un dosar privind emiterea unor autorizații pentru construirea unui bloc. Ancheta penală a fost deschisă in rem, anul trecut.

Robert Negoiță susține că nu are nicio implicare și nu este vinovat.

I s-a adus la cunoștință că este cercetat într-un nou dosar și că are calitatea de suspect pentru abuz in serviciu.

Este vorba despre un dosar privind autorizația de construire a unui bloc din sectorul 3. Robert Negoiță este acuzat că ar fi aprobat emiterea  nelegală a unor documente necesare construirii și întabulării unui bloc din centrul Capitalei. Inițial blocul ar fi avut autorizație pentru șapte etaje apoi a fost modificată autorizația pentru extinderea construcției.

Robert Negoiță a susținut că nu știe de ce este chemat la DNA și că este vorba despre un dosar de acum 8-10 ani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite