San Francisco ia măsuri în privinţa oamenilor fără adăpost. Taberele de persoane de pe spaţiul public, îndepărtate

2 August 2024, 15:53

San Francisco ia măsuri în privinţa oamenilor străzii, în urma unui ordin emis de guvernatorul statului California. Acesta le-a cerut autorităţilor locale să îndeparteze taberele de persoane fără adăpost de pe spaţiul public. În schimb, la Los Angeles ordinul va fi ignorat.

Imaginile cu oameni săraci, care trăiesc pe stradă, sunt dezolante. Mulţi dintre ei suferă de boli psihice grave ori sunt dependenţi de droguri. Stau în tabere pline de gunoaie şi trăiesc de pe o zi pe alta din mila publică. Rânduri întregi de corturi improvizate au apărut în aproape toate cartierele din oraş.

Elizabeth Funk, fondatoarea unei organizaţii non-profit: Cel mai mare lucru care ne împiedică să rezolvăm situația celor fără adăpost este că, pur şi simplu, oamenii nu cred că acest lucru este posibil. Se gândesc că e o problemă e prea mare şi își spun că oamenii, de fapt, chiar vor să stea pe străzi.

Fondatoarea unei organizații non-profit construiește locuințe temporare care adăpostesc deja aproximativ o sută de persoane în San Francisco. Ea este convinsă că îndepărtarea acestor tabere nu va rezolva problema.

Elizabeth Funk, fondatoarea unei organizaţii non-profit: Oamenii nu se evaporă, nu-i așa? Trebuie să meargă undeva. Astfel, dacă în California nu am investit în adăposturi și nici în soluții intermediare, tot ce vom face este să-i “măturăm” de pe stradă, însă acest lucru nu rezolvă nimic. Persoana respective nu are unde să meargă.

Potrivit statisticilor, la Los Angeles, cel mai mare oraş din California, trăiau anul trecut, aproximativ 45.000 de persoane fără adăpost, iar în San Francisco, peste 8.000.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă