Cod galben de caniculă şi disconfort termic în 21 judeţe şi Bucureşti, pe parcursul zilei de joi

31 July 2024, 11:11 (actualizat 31 July 2024, 11:24)

Capitala şi 21 judeţe din jumătatea sudică a ţării sunt vizate joi de o atenţionare Cod galben de caniculă şi disconfort termic, potrivit unei atenţionări emise de Administraţia Naţională de Meteorologie.

Astfel, în Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală şi sudul Moldovei va fi caniculă şi disconfort termic, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) local va atinge pragul critic de 80 de unităţi. Temperaturile maxime vor fi în general de 35 – 36 de grade.

Potrivit ANM, judeţele vizate de atenţionarea meteorologică sunt: Argeş, Brăila, Buzău, Călăraşi, Caraş-Severin, Constanţa, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Galaţi, Giurgiu, Ilfov, Ialomiţa, Mehedinţi, Olt, Prahova, Tulcea, Timiş, Teleorman, Vâlcea, Vrancea şi municipiul Bucureşti.

Meteorologii avertizează că vineri, 2 august, canicula şi disconfortul termic se vor extinde.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite