Legumele și fructele românești sunt puține și scumpe, din cauza caniculei și a secetei
Roșiile, castraveții și alte legume românești s-au scumpit chiar în toiul verii. În piețe și în magazine, marfa e pe terminate, în condițiile în care primele recolte s-au copt mai repede ca în alți ani și au fost deja valorificate. Agricultorii avertizează însă că prețurile vor crește și mai mult în condițiile în care și viitoarele recolte de toamnă riscă să fie compromise din cauza secetei și a caniculei.
În mod normal, agricultorii din comuna ilfoveană Vidra, unul dintre cele mai mari bazine legumicole, cultivau roșiile și castraveții în aprilie și strângeau recoltele în iulie.
Anul acesta, însă, pentru că a fost neobișnuit de cald, fermierii au cultivat legumele cu două luni mai devreme și au terminat de strâns producțiile în iunie. Din acest motiv, acum, marfa e pe terminate, iar prețurile sunt tot mai mari.
Gheorghe Vlad, președinte, Organizația Interprofesională pentru produse Alimentare: În iunie, roșiile și castravetele coborâse până la un leu, doi lei. Astăzi, a urcat între 7 și 10 lei la producător. Acest gol de marfă s-a creat având în vedere temperaturile foarte ridicate și suntem în luna iulie fără a avea produse suficiente autohtone.
În unele piețe, roșiile și castraveții s-au scumpit deja. Din cauza căldurii neobișnuit de mari, legumele nevândute se strică repede pe tarabe.
Comercianții sunt convinşi că urmează noi creșteri de prețuri la raft.
Feliciu Paraschiv, vicepreședinte, Asociația Națională a Comercianților Mici și Mijlocii din România: Deja au început să apară probleme pe lanțul de aprovizionare. Dacă în alte perioade ale anului puteam transporta legumele astea fără o temperatură controlată, acum e obligatoriu să le transportăm cu mașini frigorifice. Per final duc la creșterile de costuri la raft.
Producătorii agricoli avertizează că legumele se vor scumpi şi mai mult, în condițiile în care viitoarele recolte de toamnă sunt afectate de caniculă și secetă.
Agricultorii buzoieni au cerut ca județul să fie declarat calamitat din cauza secetei
Lazăr Chelaru, producător agricol, jud. Dâmbovița: Se usucă pe vrej. Asta e toată problema. Ne sufocăm noi, dar plantele, cât să mai reziste? Deci producția va fi din ce în ce mai mică și prețurile or să explodeze.
Aceeaşi situaţie este şi în cazul fructelor. Din cauza secetei, și pomii fructiferi sunt afectați. De exemplu, corcodușii nu s-au dezvoltat suficient, iar fructele sunt atât de mici încât aproape că nu pot fi folosite, dacă sunt recoltate. Mai mult, unele dintre ele s-au stafidit deja din pricina caniculei.
Iar urmările sunt suportate, în cele din urmă, de consumatori.
Din cauza caniculei, sunt și situații în care legumele cultivate în primăvară se coc prematur. Agricultorii din judeţul Ilfov spun că ardeii kapia sunt acum aproape gata de recoltat, în condițiile în care perioada normală este jumătatea lui septembrie.

