Un elicopter militar caută marinarii dispăruţi după scufundarea unei nave lângă Sf. Gheorghe. Se ia în calcul ca ambarcațiunea să fi fost lovită de o dronă marină
Un elicopter IAR 330 Puma al Forţelor Aeriene Române execută o misiune de căutare pe mare a posibililor supravieţuitori, după scufundarea navei Mohammad Z, sub pavilion tanzanian, în apropiere de Sf. Gheorghe.
Incidentul a avut loc în largul Mării Negre, în apropiere de braţul Sfântu Gheorghe. Nava comercială cu 11 oameni la bord s-a scufundat în doar câteva minute.
Deocamdată, nu se știe ce s-a întâmplat, dar se ia în considerare inclusiv posibilitatea ca ambarcațiunea să fi fost lovită de o dronă marină. Cert este că marinarii n-au apucat nici măcar să trimită semnalul SOS. Acesta a fost transmis automat de o baliză.
Potrivit unui comunicat transmis de Ministerul Apărării Naţionale (MApN), la solicitarea Autorităţii Navale Române, ministrul Apărării Naţionale, Angel Tîlvăr, a aprobat punerea la dispoziţie, în regim de urgenţă, a unui elicopter care să sprijine eforturile autorităţilor române depuse pentru căutarea şi salvarea celor trei marinari daţi dispăruţi.
Elicopterul a decolat din Baza 57 Aeriană Mihail Kogălniceanu în jurul orei 15,40, având la bord personal specializat pentru misiunile de căutare-salvare pe mare, mai arată MApN.
Trei persoane sunt date dispărute după ce o navă sub pavilion tanzanian s-a scufundat, sâmbătă dimineaţă, în Marea Neagră, la 26 de mile marine de Sf. Gheorghe, informează Autoritatea Navală Română.
Potrivit sursei citate, la bordul navei se aflau 11 persoane.
“Nava scufundată (…) avea la bord 11 membri de echipaj, 9 cetăţeni sirieni şi 2 cetăţeni egipteni, iar 8 dintre aceştia au fost salvaţi de către nava comercială Michel, care se afla cel mai aproape de locul accidentului şi care a fost coordonată de către ofiţerii MRCC“, se mai arată în comunicat.

