Israelul afirmă că un punct de trecere spre Gaza, tocmai redeschis, a fost vizat de rachete trase din Rafah

Fâșia Gaza
9 May 2024, 06:07 (actualizat 9 May 2024, 06:44)

Armata israeliană a anunţat că Kerem Shalom, principalul punct de trecere a ajutorului umanitar către Fâşia Gaza recent deschis, a fost vizat miercuri de rachete trase din Rafah, în sudul teritoriului palestinian, un soldat israelian fiind uşor rănit, relatează AFP.

Armata a acuzat Hamas că se află la originea atacurilor care subminează “funcţionarea punctului de trecere” pe care Israelul l-a redeschis şi care fusese închis trei zile după atacuri cu rachete în care au fost ucişi patru soldaţi israelieni şi zece răniţi.

CITEȘTE ȘI: Premierul Israelului: Intrarea în Rafah are două obiective: întoarcerea ostaticilor şi eliminarea Hamas. SUA avertizează că civilii trebuie protejați

Israelul a redeschis miercuri punctul de trecere Kerem Shalom de la frontiera sa cu Fâşia Gaza, a anunţat agenţia israeliană care îl administrează şi armata.

CITEȘTE ȘI: „Plec în necunoscut”. „Este a patra oară când sunt strămutat”. „Nu mai pot nici să gândesc. Am lăsat în urmă 59 de ani de viață”. Mărturiile palestinienilor care fug din Rafah

“Camioane provenind din Egipt care transportă ajutor umanitar, în special hrană, apă, echipament pentru adăposturi, medicamente şi material medical donat de comunitatea internaţională sosesc deja la punctul de trecere”,a anunţat COGAT (agenţia care coordonează activităţile guvernului israelian în teritoriile palestiniene) şi armata israeliană într-un comunicat comun.

COGAT şi armata susţin că în paralel cu redeschiderea punctului de trecere Kerem Shalom, cel de la Erez continuă să faciliteze intrarea de ajutor în Fâşia Gaza după controale de securitate în Israel, aşa cum s-a întâmplat şi în perioada în care Kerem Shalom a fost închis. Preluare: Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite