Protestul polițiștilor din Constanța. Ei sunt nemulțumiți de salarii, program și de lipsa de personal

25 April 2024, 15:04 (actualizat 25 April 2024, 15:06)

Polițiștii din Constanța au anunțat că protestează în fața Inspectoratului Județean de Poliție. Oamenii sunt nemulțumiți de salarii, de program și de lipsa de personal. Ei spun că puținii polițiști care merg pe teren trebuie să acopere zone mai extinse.

Polițiștii din Constanța au anunțat că participă la o acțiune de protest în fața Inspectoratului Județean de Poliție, iar joi după-amiaza a ajuns și primul echipaj de la jandarmi care supraveghează ceea ce se întâmplă.

Polițiștii spun că sunt nemulțumiți din cauza faptului că Inspectoratul de Poliție Județean Constanța se află în prezent în plin proces de reorganizare, iar acest lucru se reflectă în munca lor, spun aceștia.

Ei se plâng că cei care sunt în activitate sunt nevoiți să acopere o arie mai largă în cadrul județului, iar acest lucru duce la timpi mai mari de intervenție, ceea ce ar putea afecta imaginea polițiștilor din Constanța.

Mai mult decât atat, spun ei, nu s-a ținut cont de specificul județului atunci când s-a pus în practică această reorganizare, pentru că este vorba despre un județ care are port, dar și despre o arie foarte extinsă, iar ei au nevoie de colegi.

Au fost scoase la concurs posturi chiar și din surse externe, însă rămâne de văzut câte dintre acestea vor fi ocupate în perioada următoare.

Reprezentanții poliției spun că reorganizarea nu se poate face peste noapte și este nevoie de timp, astfel încât să fie identificate toate lacunele și lucrurile care trebuie schimbate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite