Proteste în toată țara. Bugetarii sunt nemulțumiți de Legea salarizării. Angajații de la ANAF au oprit lucrul

4 June 2026, 09:27 (actualizat 4 June 2026, 14:26)

Încă o zi cu proteste masive în toată ţara. Mii de angajaţi de la finanţele publice, casele teritoriale de pensii, dar si de la instanţe, din mai multe oraşe, au iesit în faţa instituţiilor unde lucrează şi au refuzat să mai intre la program. A fost modul lor de a-şi arăta nemulţumirea faţă de viitoarea lege a salarizării care, susţin ei, le va reduce drastic veniturile, chiar şi cu câteva mii de lei.

La Târgu Jiu, în a patra zi de proteste, 350 de angajați de la Agenția Județeană a Finanțelor Publice, au refuzat să își înceapă activitatea.

Răzvan Petcu – lider sindical: Ne cerem scuze contribuabililor, rugăm să ne înțeleagă, colegii mei vor să atragă atenția că evaziunea fiscală nu poate fi combătută cu un personal prost plătit”.

În medie, un angajat cu vechime va avea un salariu net cu circa 1000- 1500 de lei mai mic, spun protestatarii.

Contribuabilii veniți pentru plăți, au făcut cale întoarsă.

„Stau aici ore în șir ca să plătesc o chitanță de 90 lei, dar cred că va mai dura. Măcar un om să vină să încaseze la patru inși niște chitanțe. Este absurd”, spune unul dintre aceștia.

Și la Galați, angajații de la Finanțele Publice au oprit lucrul pentru o zi, dar aici, activitatea la ghișee a fost asigurată de câțiva lucrători.

Cătălin Grecu – lider sindicat Sed Lex Galați: Protestăm față de Legea salarizării..2000 de lei pentru șef de servicii, undeva la 4400 de lei, lucru pe care niciunul dintre noi, nici dvs, nu l-ați accepta”.

Și în Constanța au continuat protestele angajaților ANAF, cărora li s-au alăturat colegii de la Antifraudă și trezorerie. Și ei sunt indignați că salariile le vor fi tăiate și nu vor putea fi indexate timp de câțiva ani. Mulți spun că și-au făcut credite și se tem că nu le mai pot achita.

Au protestat și angajații de la casele de pensii din țară. La Iași, oamenii spun că au un volum mare de dosare, pe care trebuie să le analizeze, în special în contextul procesului de recalculare și merită o salarizare pe măsura efortului.

Proteste au fost și în justiție. Personalul auxiliar și-a întrerupt activitatea până la prânz, astfel cã toate ședințele programate dimineața au început abia în partea a doua a zilei. Sindicaliștii spun că grefierii nu au beneficiat de nicio majorare salarialã realã în ultimii 10 ani, iar singurele creșteri salariale au fost obținute exclusiv prin hotărâri judecătorești definitive.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite