Cel puțin 5 rachete au fost lansate din Irak spre o bază militară americană din nord-estul Siriei
Cel puțin 5 rachete au fost lansate din Irak spre o bază militară americană din nord-estul Siriei.
Două surse de securitate și un ofițer superior al armatei au declarat că un lansator de rachete fixat în spatele unui camion de mici dimensiuni a fost parcat în orașul Zummar, la granița cu Siria.
Camionul a luat foc în urma unei explozii și nu este exclusă ipoteza să fi fost ținta avioanelor de luptă americane ridicate de la sol.
Atacul împotriva forțelor americane este primul în ultimele 3 luni.
La începutul lunii februarie, grupările susținute de Iran în Irak au sistat atacurile împotriva trupelor americane.
Incidentul are loc la doar o zi după ce premierul irakian s-a întors dintr-o vizită în Statele Unite. El s-a întâlnit cu președintele Joe Biden la Casa Albă, dar a avut discuții și cu secretarul Apărării, Lloyd Austin.
Brigăzile Hezbollah au confirmat în această dimineață, pe Telegram, că decizia de a relua atacurile vine în urma acestei vizite, care nu a dus la niciun progres privind retragerea militarilor coaliției conduse de SUA.

