Directoarea generală a ASSMB, acuzată de luare de mită, a fost pusă sub control judiciar. Oana Sivache și managerul Spitalului Colțea, Bogdan Furtună, suspendați din funcții

27 martie 2024, 10:54 (actualizat 27 martie 2024, 19:56)

Nou scandal de corupție la Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB). Șefa instituției a fost plasată sub control judiciar de procurorii anticorupţie. Aceștia o acuză pe Oana Sivache că ar fi primit mită în schimbul numirii managerului la Spitalul Colțea din Capitală.

Procurorii anticorupție susțin faptul că Oana Sivache ar fi luat mită de la Bogdan Furtună, începând din iulie 2023 până în prezent.

Mita ar fi constat în plata chirie unei locuințe în Capitală, unde Oana Sivache ar fi locuit alături de familia sa. Plata chirie se ridica la aproximativ 1.000 de euro pe lună. Astfel, susțin procurorii, prejudiciul s-ar ridica la aproximativ 8.000 de euro.

Oana Sivache și managerul Spitalului Colțea, Bogdan Furtună, suspendați din funcții

Ea a fost pusă sub control judiciar, iar în cadrul acestei măsuri preventive nu are voie să părăsească țara, nu are voie să ia legatura cu Bogdan Furtună, urmărit penal și pus sub control judiciar în acest dosar.

De asemenea, nu mai are voie să își exercite funcția pe perioada cercetărilor sau cel puțin pentru 60 de zile, cât timp e impusă măsura controlului judiciar. Și Bogdan Furtună a fost suspendat de DNA din funcție, având aceleași interdicții ca Oana Sivache.

Aceasta ar fi fost cea care a deconspirat anul trecut posibilele fapte de corupție la Administrația Spitalelor, când l-a denunțat pe fostul director al instituției, Cristian Plută, care e acuzat că ar fi perceput o taxă de 5% din contractele pe care le atribuia pentru renovări spitalelor din București.

Oana Sivache, la ieșirea de la sediul DNA: Niciodată nu am luat şpagă. Probabil o să ajung un fel de Navalnîi al Bucureştiului

La ieșirea de la DNA, Oana Sivache, a spus că va pune la dispoziția procurorilor toate documentele, însă a negat faptul că ar fi luat vreodată mită.

„S-au făcut nişte sesizări şi este normal să se facă verificări. Niciodată nu am luat şpagă, nu am cerut, nu am dat un leu. (…) Eu am vorbit de fiecare dată cu presa, ştiţi că sunt foarte deschisă, mă bucur că există acest interes, vreau să se facă curăţenie, vreau să se facă dreptate şi aştept să vedem organele de cercetare penală ce au de spus. (…) Toate numirile de manageri de fapt au fost prelungiri. Nu s-a schimbat niciun manager, numirea este făcută de către Primăria Generală, noi am respectat legislaţia şi procedura, mai departe să stabilească organele de cercetare penală”, a declarat Oana Sivache, potrivit Agerpres.

Întrebată de jurnalişti dacă regretă că l-a denunţat la DNA pe Cristian Plută, fostul director-adjunct al ASSMB, şi că a ajutat la inculparea acestuia, Sivache a răspuns: „Nu. Ar trebui să îmi fie frică, ştiu, mafia nu iartă, probabil o să ajung un fel de Navalnîi al Bucureştiului, dar asta este, mergem înainte, nu îmi este teamă. (…) Există o mafie în spitalele bucureştene. Toată lumea ştia, nu s-a întâmplat anul trecut. Toţi ştiau, dar iată că nimeni nu are curaj, şi dacă are curaj, se întâmplă să se facă alte denunţuri şi durează până când o să se stabilească dacă ele sunt justificate sau nu”.

Chestionată dacă se teme pentru viaţa sa, directorul ASSMB a răspuns afirmativ. „Sincer, da, şi pentru a copiilor mei, dar nu mă tem, mergem înainte”, a spus Sivache.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite