Premierul Marcel Ciolacu a mulțumit echipei de avocaţi care a câştigat procesul Roşia Montană. ”Le transmit încă o dată recunoștința Guvernului și a întregii națiuni”
Premierul Marcel Ciolacu s-a întâlnit joi, la Palatul Victoria, cu echipa de experţi şi avocaţi implicată în câştigarea procesului Roşia Montană.
Premierul României a anunțat că, înaintea ședinței de Guvern, a transmis ”recunoștința Guvernului și a întregii națiuni” echipei de avocați care a câștigat procesul Roșia Montană pentru România.
”Le-am mulțumit în numele românilor pentru modul în care au luptat – uneori chiar cu deciziile unor foști premieri – în toți acești ani grei de proces. Sunt convins că absolut toți românii sunt mândri, ca și mine, ca avem asemenea profesioniști de calibru mondial! Le transmit încă o dată avocaților noștri recunoștința Guvernului și a întregii națiuni”, a declarat Marcel Ciolacu.
Zilele trecute, premierul anunţa că va invita la Guvern întreaga echipa de avocaţi, jurişti şi specialişti români care a câştigat procesul Roşia Montană, ca să le transmită un mesaj de recunoştinţă din partea tuturor românilor.
Vinerea trecută, Guvernul a informat că România a obţinut câştig de cauză în dosarul Roşia Montană, judecat la Curtea de arbitraj internaţional de la Washington (ICSID), contra companiei Gabriel Resources.

