Simona Halep acuză că suplimentul incriminat conținea ingrediente chinezești în loc de peptide marine din Oceanul Pacific
„Ingrediente chinezești în loc de peptide marine din Oceanul Pacific” – este eroarea pe care Simona Halep o acuză și cu care poate câștiga 10 milioane de dolari în procesul de daune intentat la New York companiei canadiene care a produs suplimentul incriminat în cazul de dopaj.
„Suplimentul Keto MCT conținea ingrediente chinezești de origine necunoscută, dar și Roxadustat, și nicidecum peptide de colagen marin hidrolizat prins în Oceanul Pacific, cum prevedea garanția produsului” – scrie în plângerea depusă de Simona Halep în procesul intentat la Curtea Supremă a statului New York.
„Quantum Nutrition a livrat un supliment nutritiv contaminat cu Roxadustat, substanță dopantă care nu era menționată pe eticheta produsului” acuză Simona firma canadiană căreia îi cere daune de 10 milioane de dolari.
Darren Cahill, un nou mesaj de susținere pentru Simona Halep. Sportiva nu a făcut declarații, la întoarcerea de la TAS
Tribunalul din Manhattan trebuie să decidă dacă testele toxicologului și farmacologului francez angajat de Halep mai pot fi luate în considerare, în condițiile în care Agenția Mondială Anti-Doping nu a identificat Roxadustat în analizele efectuate în două din cele 30 de laboratoare acreditate la nivel mondial.
Simona Halep a dat în judecată compania care a produs suplimentul contaminat
Simona Halep a dat în judecată compania canadiană care a produs suplimentul contaminat, despre care se crede că a dus la suspendarea sa pentru dopaj.
Fosta lideră mondială solicită despăgubiri de peste 10 milioane de dolari de la Quantum Nutrition, care operează sub numele de Schinoussa Superfoods, după ce a fost depistată pozitiv la US Open 2022 cu Roxadustat, medicament folosit adesea de persoanele cu anemie.
Roxadustat, care se află pe lista substanţelor interzise de Agenţia Mondială Antidoping, poate creşte hemoglobina şi producţia de celule roşii din sânge, sporind rezistenţa.
Fosta lideră mondială, suspendată 4 ani pentru dopaj
Simona Halep a picat testul antidoping la US Open în 2022 şi a fost suspendată un an mai târziu de Agenţia Internaţională pentru Integritatea Tenisului pentru 4 ani. La Lausanne, vineri va ultima zi de audieri, dar o decizie nu e clar în cât timp va fi dată.
Halep a susţinut tot timpul că este nevinovată şi că ar fi luat suplimentul care conţinea substanţa interzisă la indicaţiile antrenorului său, Patrick Mouratoglou. De altfel, acesta a recunoscut abia anul trecut în noiembrie că el este cel care i-a dat fostului lider mondial suplimentul contaminat.
ITIA a precizat că un tribunal independent a suspendat-o pe fosta lideră mondială pentru două încălcări separate ale Programului Antidoping din Tenis (TADP).
Prima încălcare a regulamentului în cazul Simonei Halep (32 ani), dublă campioană de Mare Şlem (Roland Garros 2018, Wimbledon 2019), este legată de identificarea substanţei interzise roxadustat la US Open în 2022, în urma unui test antidoping în timpul competiţiei, iar a doua este legată de neregularităţile din paşaportul său biologic (ABP).
Tribunalul independent tribunal, stabilit de Sport Resolutions, s-a reunit pe 28 şi 29 iunie, la Londra şi a audiat experţi ştiinţifici care au depus mărturie în favoarea româncei, care a vorbit şi ea în faţa tribunalului, se arată în comunicatul ITIA.
Pe 11 septembrie 2023, tribunalul a confirmat că a decis că jucătoarea a comis ”violări intenţionate” ale Regulamentului Antidoping potrivit articolului 2 din TADP: prezenţa şi uzul substanţei roxadustat în mostra de urină colectată de la Simona Halep pe 29 august 2022, la US Open; folosirea unei substanţe sau metode interzise în 2022, pe baza a 51 de analize ale sângelui furnizare de jucătoare ca parte a programului ABP.

