Zeci de mii de islandezi stau în frig şi fără apă caldă, după ce un vulcan a erupt în sud-vestul ţării
Zeci de mii de islandezi stau în frig şi fără apă caldă, după ce erupţia vulcanică de ieri, a avariat şosele, conducte de apă si stâlpi de electricitate. Vulcanul, situat în sud-vestul Islandei a erupt pentru a doua oară anul acesta. În zonă a fost declarată stare de urgenţă.
În zona peninsulară afectată de erupţie temperatura nu va urca la mai mult de minus 4 grade. Oamenii se încălzesc cum pot. În cel mai fericit caz, vor avea din nou apă caldă şi căldură mâine dimineaţă.
Citeşte şi Nouă erupţie vulcanică în Islanda. Codul de culoare al aviației s-a schimbat în roșu
Lava a îngropat pur şi simplu o conductă care transporta apa caldă. Şi locuitorii din zonele învecinate, care nu se confruntă cu lipsa căldurii şi a apei, sunt sfătuiţi să facă economie, astfel încât sistemul să nu fie suprasolicitat.
Erupţiile vulcanice din Islanda se ţin lanţ încă de la sfârşitul anului trecut. După primele, numărul turiştilor a scăzut destul de mult. Însă apoi străinii au prins din nou curaj.
În Islanda se află peste 30 de vulcani activi – de aceea, această insulă din nordul Europei este o destinaţie populară pentru turismul vulcanic, o nişă ce atrage mii de pasionaţi de senzaţii tari.
Azi noapte, activitatea vulcanică s-a mai domolit. Totuşi autorităţile menţin starea de urgenţă – iar şcolile, grădiniţele, muzeele şi toate instituţiile publice din zonă rămân astăzi închise.

