Premierul britanic Theresa May, primul lider străin care îl va vizita pe preşedintele Donald Trump la Casa Albă
Premierul britanic Theresa May va sublinia importanţa NATO şi a Uniunii Europene atunci când va avea prima întâlnire cu noul preşedinte american Donald Trump, se arată într-un interviu acordat Financial Times, preluat de agenţiile internaţionale şi citat de Agerpres.
În pofida faptului că Donald Trump a sugerat înainte de a fi învestit că NATO este o organizaţie învechită, May şi-a declarat convingerea că noul preşedinte al SUA “recunoaşte importanţa şi semnificaţia NATO”.
“‘Sunt de asemenea încrezătoare că SUA vor recunoaşte importanţa cooperării pe care o avem în Europa pentru a asigura apărarea colectivă şi securitatea colectivă”, a indicat May.
“Îmi doresc ca UE să fie puternică în continuare şi vreau să avem în continuare un parteneriat strâns şi strategic cu UE”, a mai subliniat premierul britanic. “Date fiind ameninţările cu care ne confruntăm, nu este o perioadă pentru o cooperare redusă”, a adăugat ea.
Theresa May a spus că intenţionează să fie “foarte sinceră” în discuţiile cu Trump şi că vrea să construiască “o relaţie foarte specială” între cele două guverne.
Şi-a exprimat totodată speranţa că se vor putea pune bazele unui acord bilateral înainte de ieşirea oficială a Marii Britanii din Uniunea Europeană.
Întrebată despre potenţialele dificultăţi în colaborarea cu Trump, dat fiind faptul că acesta a fost acuzat de o serie de afirmaţii sexiste şi rasiste în timpul campaniei electorale, May a precizat că a fost clară “în legătură cu acele zone în care cred că unele dintre comentariile pe care le-a făcut sunt inacceptabile”.
“‘El şi-a cerut scuze pentru aceste comentarii”, a remarcat ea în acest context.

