Incendiu puternic la spitalul Gandhi din Teheran. Nu au fost raportate victime

Incendiu la spitalul Gandhi din Teheran / Captură foto NEXTA
Incendiu la spitalul Gandhi din Teheran / Captură foto NEXTA
25 ianuarie 2024, 19:38

Un incendiu uriaș a izbucnit joi la un spital din capitala Iranului, Teheran, a transmis purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian al Sănătății. Acesta a anunţat că nu există răniți.

Nu au fost raportate victime şi nu se cunoaşte cauza incidentului, un oficial afirmând că focul a cuprins fațada exterioară a clădirii.

Televiziunea de stat a declarat că zona din jurul spitalului Gandhi din nordul Teheranului a fost izolată, iar spitalul a fost evacuat.

Pedram Pak-Ayin, purtătorul de cuvânt al Ministerului Sănătății, a declarat că „niciunul” dintre lucrătorii și pacienții de la Spitalul Gandhi nu a fost rănit.

El a adăugat că nu este clară cauza incendiului și a precizat: „Pacienții de la Spitalul Gandhi sunt transferați la alte centre medicale”.

Purtătorul de cuvânt al Departamentului de Pompieri din Teheran, Jalal Malaki, a declarat că incendiul a izbucnit la ora locală 19.00 (15.30 GMT) și că pompierii au fost trimiși în zonă.

„Rapoartele inițiale indică faptul că incendiul a afectat în principal exteriorul clădirii spitalului”, a declarat Maleki pentru televiziunea de stat.

Potrivit informațiilor de pe site-ul spitalului Gandhi, acest complex are 100 de paturi, 17 săli de operație și 100 de apartamente rezidențiale. Cu toate acestea, nu au fost publicate informații despre numărul de pacienți și alte persoane aflate în spital în momentul incendiului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite