Doi jurnaliști de la Chișinău, reținuți la Tiraspol în timp ce filmau un protest organizat de autoritățile separatiste, au fost eliberați după câteva ore
Un nou incident în stânga Nistrului. Viorica Tătaru și Andrei Captarenco, doi jurnalişti de la Chișinău, au fost reținuți miercuri dimineața la Tiraspol, în timp ce filmau un protest organizat de autoritățile separatiste. Oficialii statului moldovean au cerut eliberarea imediată a lor şi au solicitat Tiraspolului să renunțe la abuzuri și provocări. Cei doi jurnalişti au fost puşi în libertate după câteva ore.
Cei doi jurnaliști au declarat pentru televiziunea la care lucrează că au fost conduși până la așa zisa „frontieră” și au fost obligați să șteargă toate imaginile filmate în timpul protestului, pentru a fi lăsați să plece.
Jurnaliștii au mers la Tiraspol pentru a filma protestul anunțat de așa-zisele autorități din stânga Nistrului, față de noul Cod Vamal, care obligă agenții economici să plătească taxe la fel ca aceia de pe malul drept.
La manifestație au fost observați fostul lider al regiunii transnistrene, Igor Smirnov, și liderul de facto al regiunii, Vadim Krasnoselski.
Asociația Promo-LEX a anunțat că a demarat o investigație în acest caz.
Incidentul a ajuns și în atenția misiunii OSCE în Republica Moldova și a mai multor parteneri externi.
Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale de la Chișinău, a deschis un dosar penal pentru răpirea celor doi jurnaliști.

