Un autobuz amfibie va transporta călători pe Dunăre, între Călărași şi Silistra
Un autobuz amfibie va transporta călători pe Dunăre între Călăraşi, în România, şi Silistra, în Bulgaria, a declarat Bogdan Muşat, şeful Secretariatului Comun al Programului INTERREG V-A România-Bulgaria din Călăraşi. El a vorbit miercuri la o conferinţă transfrontalieră organizată la Bucureşti în cadrul proiectului BTA “Europa în Balcani: Viitorul comun”.
Autobuzul de 35 de locuri, denumit Frog Bus, a fost achiziţionat din Ungaria de Consiliul Judeţean Călăraşi, pentru circa 900.000 de euro, în cadrul unui proiect din cadrul Programului INTERREG V-A România-Bulgaria. Potrivit informaţiilor din presa românească, astfel de autobuze ambifie au fost folosite ca atracţie turistică în Ungaria încă din 2009, ele fiind folosite şi în Portugalia. Frog Bus a fost testat cu succes în noiembrie 2023.
În cadrul conferinţei de miercuri, Muşat a prezentat rezultatele a două proiecte comune din cadrul Programului INTERREG V-A România-Bulgaria pentru îmbunătăţirea siguranţei navigaţiei pe Dunăre în zona transfrontalieră Călăraşi-Silistra şi pentru o mai bună conectivitate a Euroregiunii Ruse-Giurgiu cu Coridorul Pan-European VII.
În cadrul primului proiect au fost achiziţionate un autobuz amfibie de către partea română şi un catamaran electric de către partea bulgară. Au fost construiţi şi îmbunătăţiţi 11 kilometri de căi navigabile, inclusiv prin instalarea de balize în secţiunea de 5 kilometri a braţului Borşa al Dunării, noi staţii fluviale la Călăraşi şi Silistra şi zone contemporane de recreere şi divertisment de-a lungul fluviului.
În cadrul celui de-al doilea proiect, care vizează dezvoltarea Euroregiunii Ruse-Giurgiu, au fost îmbunătăţiţi 8 kilometri de căi navigabile şi a fost reabilitat cheiul terminalului de pasageri din Ruse. În secţiunea românească, a fost construit un chei, iar zona de-a lungul râului a fost adaptată pentru recreere şi divertisment. Preluare: Agerpres

