16 noi solicitări de pensionare din magistratură, pe ordinea de zi a CSM. Unele instanțe funcționează cu 25% din necesarul de judecători

10 ianuarie 2024, 11:42

Nou val de pensionări în Justiţie! Consiliul Superior al Magistraturii are pe ordinea de zi nu mai puţin de 16 solicitări de pensionare din magistratură, printre care şi a judecătorului Cristi Dănileţ.

În ultimul an şi jumătate, peste 600 de procurori şi judecători au plecat din sistem prin pensionare, astfel că s-a ajuns că în unele instanţe, cum ar fi Tribunalul Galaţi, să funcţioneze cu doar 25% din numărul necesar de judecători.

Liliana Năstase, jurnalistă TVR: Legea actuală prevede că după 25 de ani în magistratură, magistrații își pot depune dosarele de pensionare. (…) Un mare val de pensionări a fost între septembrie 2022 și aprilie 2023, când foarte mulți judecători de la tribunal și curțile de apel s-au pensionat. S-a ajuns la o situație disperată, care persistă, sunt instanțe care funcționează cu 20-25%, maximum 40% din necesar. Avem 5.000.000 de procese sau dosare penale pe rol acre trebuie înregistrate și analizate.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite