Pregătirile de Bobotează sunt pe ultima sută de metri. Pe 6 ianuarie, la Arhiepiscopia Tomisului sunt așteptați 10.000 de credincioși

4 ianuarie 2024, 18:44

În Galați și Brăila au fost pregătite sticlele pentru apa sfințită, iar două cruci din gheaţă sunt ținute într-o cameră frigorifică până sâmbătă, când vor fi duse pe malul Dunării. Și în Constanța, 200.000 de recipiente din plastic, în care se va pune apa sfințită, au fost etichetate de credincioși. Butoaiele pline cu apă au fost aduse deja în fața catedralei.

Cele două cruci din Galați au un metru și 20 de centimetri fiecare și cântăresc aproximativ 40 de kilograme. Au fost puse într-o formă specială încă de la începutul anului.

Timp de cinci zile, aceste două cruci de gheață rămân depozitate  la minus 20 de grade. Ele trebuie să reziste în ziua Bobotezei, când sunt anunțate temperaturi foarte ridicate, de până la 10 grade Celsius.

În tot acest timp, enoriașii Arhiepiscopiei Dunării de Jos pregătesc sticlele care vor fi umplute cu apa sfințită.

Și în Constanța, la Arhiepiscopia Tomisului, enoriașii și clericii au etichetat aproximativ 200.000 de recipiente din plastic în care se va pune apa sfințită.

Anul acesta, în Ajunul Bobotezei, slujba va începe la ora 5.00, iar apoi se va sfinți apa pusă în butoaiele din lemn.

În fața Catedralei Sfinții Apostoli Petru și Pavel se lucrează la foc continuu. Butoaiele au fost umplute cu apă și se construiește o platformă din lemn pe care Arhiepiscopul Tomisului va merge să sfințească apa.

Anul acesta se vor sfinți aproximativ 200.000 de litri de apă, iar Agheasma mare va ajunge în casele credincioșilor, dar și la deținuții de la penitenciarul Poarta Albă.

Pe 6 ianuarie, în ziua de Bobotează, sunt așteptați 10 mii de credincioși la Arhiepiscopia Tomisului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite