METEO. Vremea se încălzește în cea mai mare parte a țării
Începutul de săptămână ne aduce temperaturi în creștere și mai ridicate decât normalul perioadei în care ne aflăm.
Luni, vremea se va încălzi în cea mai mare parte a țării, dar mai ales în sud-est. Atmosfera va fi în general însorită, excepție făcând nord-vestul și centrul teritoriului, unde vor fi câțiva nori și ceață. Vântul va adia ușor iar temperaturile maxime se vor încadra între 4 grade și 14 grade.
În Capitală vom avea o zi frumoasă și însorită cu foarte puțini nori, iar temperatura maximă va urca până la 10 grade.
Și la munte se anunță vreme caldă pentru această perioadă, nu mai vorbim de ninsori și de precipitații, doar vântul va fi mai insistent pe creste.
Marți, temperaturile vor fi mai ridicate decât normalul perioadei iar soarele va fi prezent în majoritatea regiunilor. Vântul va sufla ușor cu intensificări în zona montană, iar maximele se vor încadra, în general, între 4 și 14 grade
Săptămână 18-25 decembrie
Vom avea parte mai mult de soare decât de ninsoare. Temperatura medie a aerului va avea valori mai ridicate decât cele normale pentru acest interval la nivelul întregii țări, dar mai ales în regiunile nord-estice. Ninsori slabe vor fi doar la altitudini mari, în rest nu sunt anunțate precipitații.
Vremea în Europa
În cea mai mare parte a Europei vremea va fi mai caldă decât ar fi normal pentru ultima decadă a lunii decembrie.
În Peninsula Iberică cât și nord-vest masele de aer deosebit de cald vor determina o creștere a temperaturilor
Chiar și în Peninsula Scandinavă vremea va fi ușor mai caldă decât până acum, fără prea multe precipitații.
În restul continentului întâlnim atmosferă însorită, totuși sunt posibile ploi pe arii restrânse.

