Weekendul aduce temperaturi în creștere și ploi tot mai puține

După mai multe zile cu atenționări cod galben de vreme rea, meteorologii au vești bune. Azi şi mâine precipitaţiile se reduc, iar temperaturile încep să crească, în special în jumătatea estică a țării. De altfel, până la jumătatea lunii următoare, valorile înregistrate vor fi mai mari decât cele normale, potrivit estimărilor.

METEO. Cod galben de vânt în sud-est până la ora 21

Astăzi, vremea va fi în continuare instabilă în sud, est, centru, cât și în zonele montane și submontane, unde vor fi ploi torențiale, descărcări electrice și grindină. În restul teritoriului atmosfera va fi mai liniștită, cu perioade însorite, însă vântul se va simți aproape peste tot, dar mai ales în zonele cu averse și va sufla cu viteze de peste 55 km/h, pe creste cu peste 80 de km/h. Temperaturile maxime se vor încadra între 20 și 26, iar cel mai cald va fi în vest și nord-vest.

Ultima Oră

Cele mai citite