Israelul despre decizia Boliviei de a rupe relațiile diplomatice: O capitulare în fața terorismului
“Guvernul bolivian se aliniază organizaţiei teroriste Hamas”, a adăugat purtătorul de cuvânt al Ministerul israelian de Externe.
Bolivia a anunţat marţi că rupe legăturile diplomatice cu Israelul “ca semn de respingere şi de condamnare a ofensivei militare israeliene agresive şi disproporţionate în Fâşia Gaza”.
Într-un comunicat transmis marţi, Hamas a salutat anunţul Boliviei, exprimându-şi “marea stimă” pentru decizie, şi a cerut ţărilor arabe care au normalizat relaţiile cu Israelul să facă acelaşi lucru.
Chile şi Columbia au anunţat că îşi recheamă ambasadorii la Tel Aviv pentru a protesta împotriva “încălcărilor inacceptabile ale dreptului umanitar” care ar fi fost, în viziunea lor, comise de Israel, respectiv a “masacrului poporului palestinian”.
Preluare: Agerpres

