Vicepreședinta Parlamentului german: România este un exemplu de bune practici în gestionarea minorităților
În cadrul vizitei oficiale din Germania, premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit în prima partea a zilei cu vicepreședinta Parlamentului Federal, Andrea Lindholz.
„Parteneriatul nostru are o lungă istorie de colaborare, avem proiecte în comun, iar comunitățile noastre sunt o punte între România și Germania. Pentru Parlamentul german sunt importante securitatea și digitalizarea, precum și modul în care ne putem poziționa mai bine într-o lume cu actori globali puternici”, a declarat Andrea Lindholz
Ilie Bolojan a afirmat că România și Germania au avut poziții convergente în politica europeană și internațională și că “dezvoltarea colaborării pe apărare cu Germania este de interes”.
„Chiar dacă vizita în Germania are preponderent un caracter executiv, cu accent pe apărare și dezvoltarea relațiilor economice, întâlnirea de la Parlament urmărește dezvoltarea unei relații mai aprofundate între cele două parlamente. România și Germania au avut poziții convergente în politica europeană și internațională. Și pentru România, apărarea și digitalizarea sunt subiecte importante. Fiind în Europa de Est, suntem mai aproape de războiul din Ucraina, iar dezvoltarea colaborării pe apărare cu Germania este de interes”, a spus premierul român.
Totodată, Ilie Bolojan a mulțumit pentru susținerea comunității românești din Germania și a comunității germane din România, afirmând că învățământul în limba germană este un plus pentru elevii români:
“Mulțumesc pentru susținerea comunității românești din Germania și a comunității germane din România, în special pentru sprijinul acordat în păstrarea identității. Învățământul în limba germană este un plus atât pentru etnicii germani, cât și pentru elevii români, care au mai multe oportunități învățând limba germană. Sunt apreciate și eforturile instituțiilor din Germania pentru predarea limbii române, păstrarea identității fiind importantă pentru România”.
„În ceea ce privește economia, dezvoltarea piețelor europene contribuie la menținerea competitivității la nivel internațional. În ceea ce privește digitalizarea, în România se urmărește dezvoltarea acesteia prin integrarea bazelor de date”, a mai spus premierul.
Vicepreședinta Parlamentului german Andrea Lindholz: “România este un exemplu de bune practici în gestionarea minorităților, iar incluziunea comunității germane în România are un rol important în păstrarea identității. A fost amintită și comunitatea etnicilor germani care au venit în Germania din România”.
Premierul Ilie Bolojan este în vizită oficială în Germania, cea mai mare economie europeană. Ieri s-a întâlnit cu președintele Camerei de Comerț și Industrie iar azi va discuta cu Friedrich Merz, cancelarul german şi cu alţi oficiali de rang înalt

