Vacanța mare a început pe litoral: plajele s-au umplut de copii, iar delfinii au apărut în larg
Vacanța este abia la început, însă copiii nu au mai avut răbdare și au luat cu asalt plajele. Litoralul i-a întâmpinat cu vreme însorită, apă destul de caldă și chiar cu delfini care și-au făcut apariția în larg.
Pe malul mării răsună deja muzica, iar plajele s-au umplut de șezlonguri și umbrele, pregătite să-i primească pe cei care au intrat în vacanța mare. Toți se bucură să uite, măcar pentru o vreme, de manuale, caiete și teme.
A început și sezonul excursiilor și al taberelor.
Administratorii de plaje și operatorii din turism au pregătit oferte speciale pentru familii.
Eugen Moldovan, administrator de plajă: „Putem spune că a început sezonul. Este prima zi din această vară când avem ocupată între un sfert și jumătate din plajă. Ne gândim să facem oferte pentru familii: la două șezlonguri închiriate, unul gratuit.”
Tenie Iulian, administrator hotel: „A început vacanța și acest lucru se simte. În acest weekend avem un grad de ocupare de 85%, iar acesta se va menține cel puțin până la finalul lunii iunie. Derulăm o campanie în această perioadă: plătești demipensiune, dar primești servicii all inclusive.”
Norocoși au fost turiștii aflați pe plajele din Eforie, unde delfinii au venit foarte aproape de țărm, oferind un spectacol neașteptat celor prezenți.

