Unul dintre cei doi copii transferați de la Constanța în moarte cerebrală a murit, la Spitalul „Grigore Alexandrescu” din Capitală
Vești triste de la Spitalul de Urgență „Grigore Alexandrescu” din Capitală. Unul dintre cei doi copii transferați de la Constanța în moarte cerebrală s-a stins. Este vorba despre băiatul de doi ani, operat pentru probleme abdominale, care apoi a intrat în comă și a fost adus la București. În ambele cazuri, părinții au acuzat neglijență medicală și au depus mai multe plângeri.
Denis, băiatul de doi ani și cinci luni, a murit noaptea trecută în jurul orei 2.00, în urma unui stop cardiac, anunță reprezentanții Spitalului “Grigore Alexandrescu” din Capitală.
Denis era internat la București din decembrie, la scurt timp după ce a fost operat la Spitalul Județean din Constanța. În momentul în care a ajuns în București, după ce au fost făcute mai multe investigații, medicii au declarat moartea cerebrală.
O altă fetiță de cinci ani este în continuare în moarte cerebrală tot în urma unei operații de la Spitalul Județean Constanța. Aceasta este și ea internată la “Grigore Alexandrescu”, de pe data de 19 decembrie.
În momentul în care informațiile au ajuns publice, atât Colegiul Medicilor, cât și Spitalul Județean Constanța s-au autosesizat și fac verificări.
Părinții celor doi copii au declarat reporterilor TVR Info, în urmă cu câteva zile, că nu se lasă până când nu vor primi răspunsuri și până când nu se va face dreptate în cazul celor doi copii.
Ministrul Sănătății a trimis Corpul de control la Spitalul Județean Constanța pentru a vedea ce s-a întâmplat acolo.

