Un pod peste râul Olt vechi de peste 40 de ani s-a prăbușit
Podul peste râul Olt, aflat la graniţa dintre judeţele Braşov şi Covasna s-a prăbuşit. Nu se mai circula pe el de anul trecut, din motive de siguranță şi în curând ar trebui să înceapă lucrările de înlocuire a podului. Problema este că locuitorii vor avea de ocolit 15 kilometri ca să ajungă în cel mai apropiat sat.
Podul construit cu peste 40 de ani în urmă avea în structură și elemente de lemn care s-au deteriorat în timp. Puntea a fost afectată și mai rău anul trecut, după inundații, când s-a format o viitură pe râul Olt.
Traversarea cu mașina devenise nesigură. Dimineața, podul vechi s-a prăbușit din senin. Oamenii din satul Ariușd merg pe altă rută în Sfântu Gheorghe.
Însă podul prăbușit asigura legătura și cu Brașovul, prin localitatea Bod. Și acolo ajung după un ocol de zeci de kilometri.
Autoritățile au făcut ani de zile demersuri pentru reparații. Localnicii trebuie să se înarmeze cu răbdare, pentru că noul pod nu va fi gata mai devreme de un an și jumătate.

