Un pachet comun de modificări de legislaţie referitor la balastiere va fi definitivat în câteva zile, a anunțat ministrul Diana Buzoianu
Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Diana Buzoianu, a anunțat, miercuri, că, în câteva zile, va fi definitivat un pachet comun de modificări de legislaţie referitor la balastiere.
“Nu există niciun motiv ca în câteva zile să nu venim cu un pachet comun de modificări de legislație astfel încât să oprim grupurile de interese care au furat România și au distrus comunități întregi“, a scris Diana Buzoianu pe pagina sa de Facebook.
Modificările de legislaţie vor fi elaborate astfel încât exploatarea de agregate să nu mai pună în pericol românii, dă asigurări ministrul.
“Balastierele ilegale lasă fără apă comunități, distrug infrastructură, pun în pericol viața oamenilor. Sutele de balastiere ilegale care au însemnat sute de cratere abandonate peste tot în țară au fost ignorate de autoritățile de control ani de zile la rând. Noi nu am mai acceptat uitatul în altă parte. Am crescut exponențial controalele, am scos la iveală fenomenul iazurilor piscicole care erau paravan pentru balastiere, am lansat inspectorul balastierelor. Acum suntem în faza de modificat legislația pentru a opri mafiile acestea pe viitor“, a detaliat ministrul Mediului.

