Un bărbat în vârstă de 34 de ani din Bihor a fost diagnosticat cu botulism, după ce a mâncat un produs afumat
Cazul a primit confirmarea de la Institutul Cantacuzino din Capitală, în urma analizelor de laborator. Botulismul este o toxiinfecție alimentară care poate fi mortală. Din primele investigaţii, se pare că bărbatul s-a intoxicat după ce a mâncat o bucată de afumătură cumpărată de la un magazin.
Pacientul a acuzat inițial grețuri și vărsături, astfel că a ajuns la secţia de Boli Infecțioase a Spitalului de Urgenţă din Oradea. După ce i s-au administrat cinci fiole de ser antibotulinic, starea sa de sănătate s-a ameliorat.
Lisa Crăiuţ, purtător de cuvânt, Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Oradea: Pacientul în vârstă de 34 de ani este internat pe Secția clinică de boli infecțioase digestiv. Acesta s-a prezentat cu o stare generală alterată, cu tulburări de vedere și de deglutiție. În urma investigațiilor medicale efectuate s-a stabilit diagnosticul de botulism.
Probele prelevate de la bărbatul suspect de botulism au fost trimise la Institutul Cantacuzino din București, unde diagnosticul a fost confirmat.
Dr. Dorel Tîrt, purtător de cuvânt DSP Bihor: Botulismul este o boală care se transmite în special prin consumul de alimente contaminate, care conțin toxina botulinică, alimente conservate care nu au fost prelucrate termic corespunzător.
Bărbatul locuiește în Girișu Negru, comuna Tinca, împreună cu soția și cei doi copii ai săi. Niciun membru al familiei nu a prezentat vreun simptom de botulism.
Teodor Coste, primar, comuna Tinca: Se merge pe traseu să vadă de unde, cum, care e sursa. (n.r. întrebare: Deci a cumpărat ceva?) Da, da, a cumpărat de la un magazin. Mezeluri? Produse de la un magazin.
Botulismul este o toxiinfecție alimentară severă, cauzată de o neurotoxină de origine bacteriană. Netratată, poate provoca moartea.

