Un adolescent de 17 ani a fost găsit spânzurat de un copac, în județul Alba. Polițiștii fac cercetări pentru ucidere din culpă
Tragedie în județul Alba. Un adolescent de 17 ani a fost găsit spânzurat de un copac, în curtea casei din Răhău. Există informații că ar fi suferit o decepție în dragoste, însă nu a lăsat un bilet de adio. Polițiștii fac cercetări pentru ucidere din culpă și încearcă acum să afle ce l-ar fi putut împinge pe băiat să recurgă la acest gest extrem.
Descoperirea macabră a fost făcută de o vecină, în zorii zilei. Speriată, femeia a sunat la 112 și a alertat-o pe mama băiatului, care a alergat într-un suflet într-acolo, dar din păcate, fiul ei era mort. Toată comunitatea este în șoc.
Adolescentul era elev în clasa a 11-a la Liceul Tehnologic din Sebeș. Și, spun unele persoane care l-au cunoscut, se îndrăgostise de o fată din clasa a noua. Nu se știe ce s-a petrecut și dacă a suferit vreo dezamăgire. Nu a dat nimănui nimic de gândit.
Luminița Prodan, IPJ Alba: Echipa de cercetare deplasată la fața locului a identificat cadavrul unui minor de 17 ani, din Răhău, l-a examinarea sumară a acestuia nefiind identificate urme de violență. În cauză, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.
Psihologii spun că la vârsta adolescenței, când trăiesc primele sentimente de dragoste, tinerii sunt fragili. Au nevoie de susținere emoțională din partea părinților.
Cosmin Bara, psiholog: Este foarte important ca părintele să se axeze pe relație, nu pe comportament. Atunci când observăm că copilul este furios și îl criticăm, nu facem altceva decât să adâncim sentimentul de separare.
Pentru situațiile care nu necesită intervenția imediată, dar vizează raportarea sau prevenirea cazurilor de abuz, exploatare, neglijare și orice alte forme de violență asupra copilului, sunați la numărul 119.

