Un adolescent a fost reținut, după ce a lovit un profesor de 72 de ani, într-o sală de clasă din Târgoviște
Un adolescent a fost reținut de polițiști, după ce a lovit un profesor de 72 de ani, în timp ce acesta își desfășura ora într-o clasă din Târgoviște. Cadrul didatic a ajuns la spital pentru îngrijiri medicale.
Băiatul de 15 ani s-a ales cu dosar penal pentru lovire sau alte violențe.
‘Cercetările efectuate au reliefat faptul că, la data de 7 octombrie, în jurul orei 13:30, suspectul, în timp ce se afla în incinta unei unități de învățământ din municipiul Târgoviște, ar fi intrat într-o sală de clasă, unde se desfășura o oră de curs susținută de un profesor în vârstă de 72 de ani, iar pe fondul unui conflict spontan, l-ar fi agresat fizic pe acesta. Ulterior, bărbatul de 72 de ani a fost transportat la spital în vederea acordării de îngrijiri medicale’, se precizează într-un comunicat al IPJ Dâmbovița, citat de Agerpres.
Suspectul a fost reținut pentru 24 de ore, iar în cursul zilei de vineri va fi prezentat procurorului de caz, în vederea dispunerii unei măsuri preventive.

