Elev bătut crunt într-o şcoală din Iaşi. Agresorii, doi colegi de clasă

19 May 2026, 12:05 (actualizat 19 May 2026, 12:07)

Scene de o violenţă extremă într-o şcoală din Iaşi. Un elev de clasa a opta a fost bătut chiar în clasă, de doi colegi. Altercaţia a fost filmată de mai mulţi copii care, în loc să-i despartă, i-au încurajat. Mai mult, au încercat să convingă victima să spună că de fapt a căzut şi s-a lovit, susţin unii dintre martori. Cazul este anchetat acum de poliţie. Atenţie, urmează imagini şi informaţii care vă pot afecta emoţional!

Bătaia a avut loc vineri imediat după ora de Limba română. Băiatul de 15 ani a fost ameninţat de cei doi agresori încă din timpul cursurilor iar în pauza de la ora 11 aceştia şi-au pus ameninţările în practică, spun reprezentanţii şcolii.

Chiar înainte de agresiune, adolescentul a pornit telefonul mobil pe modulul înregistrare şi l-a lăsat în bancă.

Tatăl minorului este revoltat de cele întâmplate în incinta şcolii.

Părinţii copilului agresat au ajuns la şcoală după 40 de minute şi l-au găsit pe băiat sângerând. L-au dus la spital, au făcut plângere la poliţie şi au cerut ordin de restricţie faţă de cei doi agresori.

Tatăl elevului spune că nu este prima oară când copilul său a fost bătut în şcoală.

Victima a fost diagnosticată cu fractură nazală, multiple contuzii şi echimoze, dar este în afara oricărui pericol.

Conducerea şcolii unde a avut loc bătaia a propus ca agresorii să fie sancţionaţi, dar măsurile trebuie aprobate în Comisia Disciplinară. Iniţial aceştia au declarat că victima a căzut şi s-a lovit. Şi Inspectoratul Şcolar a început o anchetă.

În trecut, atât victima cât şi agresorii au primit consiliere în şcoală.

La numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare, neglijare a copilului.

Apelaţi 112 pentru cazurile de urgenţă, Iar la Telefonul Copilului puteţi apela pentru consiliere şi sprijin specializat.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite