Un adolescent a fost reținut de polițiști, după ce a lovit un profesor de 72 de ani, în timp ce acesta își desfășura ora într-o clasă din Târgoviște. Cadrul didatic a ajuns la spital pentru îngrijiri medicale.
Incident șocant în județul Timiș. Un profesor de la Liceul Tehnologic "Aurel Vlaicu" din Lugoj a fost bătut de un elev. Lovit cu pumnii în față, bărbatul a ajuns la spital cu răni grave și a avut nevoie de îngrijiri medicale. Conducerea unității de învățământ îl cercetează disciplinar pe profesor. Iar Inspectoratul Școlar a început o anchetă care o vizează și pe directoarea liceului.
Profesorii din Federaţia Sindicatelor "Spiru Haret" vor purta de astăzi banderole tricolore. Ei vor astfel să tragă un semnal de alarmă față de situația din învățământ.