Trump, după ce Spania nu i-a lăsat pe americani să le folosească bazele militare: “Le-am putea folosi, dacă am vrea. Am putea pur și simplu să zburăm acolo și să le folosim”

4 March 2026, 09:51 (actualizat 4 March 2026, 19:30)

Confruntare deschisa între Statele Unite şi Spania, după ce Madridul nu le-a permis americanilor să folosească două dintre bazele sale, ceea ce l-a făcut pe Donald Trump să ameninţe că va pune capăt comerțului cu Spania. Premierul Pedro Sanchez a respins ameninţarea şi a spus, din nou, că Regatul se opune războiului.

Trump a descris Spania drept un „partener groaznic” în NATO și a avertizat că nimeni nu trebuie să îndrăznească să-i spună lui că nu poate folosi instalațiile militare ale vreunei țări.

„Unele dintre națiunile europene au ajutat mult (SUA împotriva Iranului n.red), dar altele nu au ajutat deloc”, a continuat Trump, adăugând că „unele țări europene, precum Spania, au fost groaznice”.

„I-am spus lui Scott să taie toate relațiile cu Spania”, a indicat apoi Trump, referindu-se la secretarul Trezoreriei, Scott Bessent, și a sugerat un embargou comercial împotriva Spaniei ca urmare a poziției acesteia față de războiul din Iran.

El a făcut aceste comentarii în Biroul Oval din Casa Albă, înaintea unei întâlniri cu cancelarul german Friedrich Merz, primul lider străin care se întâlnește cu Donald Trump de la începutul războiului din Iran.

Trump a mai susținut că „toată lumea a fost entuziasmată, Germania, toată lumea” de atacurile asupra Iranului, „dar nu și Spania”.

„Iar acum Spania ne-a spus chiar că nu putem folosi bazele lor și alte lucruri. Dar am putea folosi bazele lor dacă am vrea. Am putea pur și simplu să zburăm acolo și să le folosim. Nimeni nu ne va spune să nu le folosim”, a insistat președintele american.

El a reproșat de asemenea Spaniei că nu a fost „prietenoasă”, țară despre care a mai spus că „nu are absolut nimic” din ce au nevoie Statele Unite, „cu excepția unor oameni minunați”, și că-i „lipsește  leadership bun”.

„Nici de Regatul Unit nu sunt mulțumit”, a continuat liderul de la Casa Albă, acuzând Londra că „a fost foarte puțin cooperantă” în atacurile împotriva Iranului.

El a criticat din nou acordurile încheiate de Regatul Unit cu statul Mauritius privind insula Diego Garcia din Oceanul Indian, unde se află o bază aeriană comună americano-britanică, dar a cărei utilizarea de către aviația SUA a fost limitată de Regatul Unit în actuala campanie de atacuri asupra Iranului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite