Trump amenință Japonia cu noi tarife vamale pentru că nu importă orez american

Orez, mancare / Sursa Profimedia images
1 iulie 2025, 15:07 (actualizat 1 iulie 2025, 16:27)

Donald Trump ameninţă Japonia cu tarife vamale mai mari pentru că nu cumpără orez de la americani.

 „Nu vor să accepte orezul nostru și totuși au o lipsă masivă de orez. Cu alte cuvinte, le vom trimite doar o scrisoare; ne place să-i avem ca partener comercial pentru mulți ani de acum înainte”, a spus Trump într-o postare pe Truth Social.

Afirmația lui Trump că Japonia „nu acceptă” orez din SUA nu este adevărată. Țara a cumpărat orez în valoare de 298 de milioane de dolari din SUA anul trecut, conform datelor comerciale ale Biroului de Recensământ al SUA. Între ianuarie și aprilie ale acestui an, Japonia a cumpărat orez în valoare de 114 milioane de dolari.

Cu toate acestea, nu este clar dacă oficialii japonezi implicați în negocierile comerciale în curs dintre cele două țări au declarat că vor înceta să mai cumpere orez din SUA în viitor. Marți, secretarul șef al cabinetului, Yoshimasa Hayashi, a declarat că discuțiile comerciale dintre cele două părți sunt în desfășurare și că guvernul japonez este conștient de afirmația lui Trump, deși a refuzat să comenteze pe această temă.

„Deși ne abținem de la a dezvălui detaliile discuțiilor noastre cu SUA, Japonia va continua să poarte cu fermitate discuții sincere și oneste, cu scopul de a ajunge la un acord care să fie în beneficiul atât al Japoniei, cât și al SUA”, a declarat el.

Un raport din 2021 publicat de Biroul Reprezentantului Comerțului al Statelor Unite sub fostul președinte Joe Biden afirma că „sistemul japonez de import și distribuție a orezului, extrem de reglementat și netransparent, limitează capacitatea exportatorilor americani de a avea un acces semnificativ la consumatorii japonezi”. O sursă familiarizată cu gândirea lui Trump a declarat pentru CNN că la asta se referea în postarea sa.

Trump a declarat recent că administrația sa intenționează să trimită unor țări străine scrisori prin care le informează despre noile lor rate tarifare, în urma suspendării tarifelor sale „reciproce” din aprilie asupra partenerilor comerciali ai SUA.

Și într-un interviu acordat Fox News, difuzat duminică, Trump a menționat Japonia ca fiind una dintre posibilele țări care vor primi o scrisoare.

„Stimate domnule Japonia, iată care este situaţia: Veți plăti un tarif de 25% pentru mașinile dumneavoastră”, a spus el.

Mesajul lui Trump pentru Truth Social vine cu doar câteva zile înainte de termenul limită din 9 iulie, când expiră suspendarea de 90 de zile a acestor tarife „reciproce”. Nu este clar ce se va întâmpla cu ratele tarifare pentru zecile de țări afectate.

Înainte ca Trump să anunțe suspendarea, exporturile japoneze au fost supuse pentru scurt timp unei rate tarifare minime de 24%. De când a intrat în vigoare suspendarea, acestea au fost supuse ratei universale de 10%.

Directorul Consiliului Economic Național al Casei Albe, Kevin Hassett, a sugerat luni că negocierile cu Japonia sunt în curs de desfășurare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite