Trenuri noi și vagoane modernizate. Încă 20 de garnituri de tren, contractate de autoritățile române
Călătorii vor avea la dispoziție încă 20 de trenuri electrice noi, cu dotări de ultima generație. Autoritatea pentru Reforma Feroviară a semnat un contract în valoare de peste 250 de milioane de euro cu o fabrică din Polonia. E a doua achiziție de trenuri noi din ultimii 20 de ani. Între timp, aproape 140 de vagoane și zeci de locomotive ale CFR Călători vor fi modernizate.
Noile trenuri electrice, fabricate de un constructor polonez, vor avea internet și alte dotări de ultima generație. Vor putea atinge cel mult 160 de kilometri la oră și vor circula pe unele linii electrificate sau în curs de electrificare, printre care București-Călărași, Cluj Napoca-Craiova și Suceava-Galați.
Ștefan Roșeanu, preşedinte Autoritatea pentru Reformă Feroviară: Trenurile acestea vor fi livrate începând cu începutul anului 2026 și sperăm că în perioada PNRR să fie și livrate de către producător.
Contractul, cu o valoare de peste 250 de milioane de euro, a fost atribuit chiar dacă un constructor de trenuri român l-a contestat în instanță. E a doua achiziție de trenuri electrice noi, după cea din martie 2022. Atunci, Autoritatea pentru Reformă Feroviară a cumpărat 37 de trenuri electrice noi, fabricate tot în Polonia. Ministrul Transporturilor anunță și alte achiziții.
Sorin Grindeanu, ministrul Transporturilor şi Infrastructurii: Suntem în proceduri diverse de achiziții pentru 160 de garnituri de tren nou în România în acest moment. Sigur e dreptul acelei companii să meargă în instanță, eu nu pot să contest acest lucru.
Între timp, CFR Călători a semnat mai multe contracte pentru modernizarea a 139 de vagoane și 75 de locomotive. Programul de reparații trebuie să fie gata până la sfârșitul lui 2026.
Traian Preoteasa, director general, CFR Călători: La locomotive se schimbă motoare, transformatoare, osii și absolut totul și la vagoane rămân doar caroseriile și se echipează cu echipamente moderne.
Prin acest program de investiții vor fi modernizate circa 18% din locomotivele aflate în circulație și doar circa 15% din parcul activ de vagoane al CFR călători, arată statisticile oficiale.
Sindicaliștii de la calea ferată avertizează însă că sunt necesare și alte investiții până când vor fi livrate trenurile noi.
Maxim Rodrigo, preşedinte Federaţia Sindicatelor Transportatorilor Feroviari din România: Trebuie urgent introduse la reviziile planificate vagoanele scadente la aceste revizii planificate și locomotivele la reviziile mari, pentru a asigura confortul necesar și mobilitatea conform cerințelor pieței.
Călătorii așteaptă și ei condiții mai bune, de mulți ani.
Pentru moment, primul tren electric nou care a ajuns în țară, din cele 37 cumpărate anul trecut, e încă în teste. Ar putea fi pus în circulație pe ruta Brașov-București-Constanța, cel mai devreme, la sfârșitul lui ianuarie.

