Tragedie din cauza drumului înnămolit, în Iași. Un bebeluș prematur a murit pentru că ambulanța s-a împotmolit
Satul iesean Bojila, cu nici 300 de suflete, a intrat în atenția publică după tragedia de sâmbătă. Trei echipaje de medici au fost mobilizate să salveze viața unui nou născut prematur. Noroaiele au împiedicat prima și singura ambulanță care îl mai putea ține în viață pe micuț. E un drum de tancuri, nu de mașini, care izolează acest sat de restul lumii. Echipa TVR a mers să explicații de la autorități.
Drumul care duce spre Bojila e impracticabil. Primarul comunei de care aparține satul spune că de șase ani tot cere sprijin ca să refacă șoseaua. E un drum județean și nu poate interveni.
Prima ambulanță împotmolită a fost pe 23 februarie și în aceeași săptămână și cea care nu a mai putut ajunge să salveze un nou născut. Al doilea echipaj chemat a ajuns după mai bine de 2 ore. Nu l-a putut resuscita pe micuț așa că a mai plecat spre caz și un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă pentru nou născuți. Totul a fost în zadar.
Bunica micuțului spune că și mașina Institutului de Medicină legală s-ar fi împotmolit pe același drum și au dus pe brațe trupul fără viață.
Potrivit autorităților locale, în ultimii ani drumul a fost pietruit de câteva ori însă balastul a fost spălat de ploi.
270 de locuitori circulă doar pe jos sau cu căruța dacă trebuie să ajungă în centrul comune.

