Teheranul, la un pas de „ziua zero”: Capitala Iranului riscă să rămână fără apă în câteva săptămâni

Teheran, Iran / Sursa: Profimedia images
1 August 2025, 10:54

Experții spun că Teheran, capitala Iranului, ar putea fi la câteva săptămâni distanță de „ziua zero” – ziua în care robinetele vor seca în mari părți ale orașului – în contextul unei grave crize a apei.

Rezervoarele cheie scad, autoritățile se străduiesc să reducă consumul de apă, iar locuitorii încearcă cu disperare să o conserve pentru a evita o catastrofă.

„Dacă nu luăm decizii urgente astăzi, ne vom confrunta în viitor cu o situație care nu poate fi rezolvată”, a declarat președintele Masoud Pezeshkian luni, la o ședință de cabinet.

„Apa este în mod inerent insuficientă în această națiune aridă. Diferența este că această criză lovește capitala”, a declarat Kaveh Madani, directorul Institutului Universitar pentru Apă, Mediu și Sănătate al Națiunilor Unite.

Experții se tem că Teheranul, oraș cu aproximativ 10 milioane de locuitori, ar putea rămâne fără apă dacă nivelurile de consum nu sunt reduse. „Vorbim despre o posibilă zi zero în câteva săptămâni”, a declarat Madani, care anterior a ocupat funcția de șef adjunct al Departamentului Mediului din Iran.

Rădăcinile crizei se află într-o serie de factori, printre care ceea ce inginerii descriu drept decenii de gestionare defectuoasă a apei și un dezechilibru tot mai mare între cerere și ofertă.

Totul este agravat de schimbările climatice

Iranul se confruntă cu una dintre cele mai grave secete înregistrate vreodată și al cincilea an consecutiv de secetă. Țara se confruntă, de asemenea, cu o căldură brutală.

Temperaturile au depășit 49 de grade Celsius în anumite părți ale țării în această lună, potrivit climatologului și istoricului meteo Maximiliano Herrera. „Iranul pare să se afle aproape perpetuu într-o stare de căldură record”, a declarat el pentru CNN.

Presiunea apei din Teheran redusă la jumătate

Ca răspuns la criză, autoritățile au redus presiunea apei din Teheran cu aproape jumătate, afectând aproximativ 80% din gospodării, a declarat luni guvernatorul provinciei Teheran, Mohammad Sadegh Motamedian.

Pentru oamenii care locuiesc în clădiri înalte de apartamente, asta poate însemna lipsa totală de apă. Un bărbat care locuiește la etajul 14 din Teheran spune se întâmplă frecvent să nu curga apă la robinet.

Apa este livrată în capitală cu cisterne, iar locuitorii care își permit se grăbesc să instaleze rezervoare de stocare, a spus Madani. „Nu am mai avut niciodată o situație ca aceasta… este o noutate pentru Teheran.”

Săptămâna trecută, guvernul iranian a declarat o zi liberă legală în provincia Teheran, precum și în alte regiuni din țară, în efortul de a economisi apă și electricitate.

Purtătorul de cuvânt al guvernului, Fatemeh Mohajerani, a declarat luni într-o conferință de presă că autoritățile iau în considerare acordarea unei săptămâni de sărbătoare legală locuitorilor din Teheran, în speranța că oamenii vor părăsi temporar orașul, reducând astfel cererea de apă.

Experții în apă indică proasta gestionare ca fiind un factor important al crizei.

Activitățile umane, inclusiv pomparea excesivă a apelor subterane, practicile agricole ineficiente și utilizarea necontrolată a apei în mediul urban, au împins regiunea „spre ceea ce poate fi descris doar ca faliment al apei”, a declarat Amir AghaKouchak, profesor de inginerie civilă și de mediu și științe ale sistemului terestru la Universitatea din California, Irvine.

În Teheran, a fost extrasă atât de multă apă din sol pentru a susține populația în creștere, încât anumite părți ale orașului se scufundă, uneori cu peste 25 de centimetri pe an.

„Capitala se confruntă cu un dezechilibru sistemic, pe termen lung, care amenință însăși fundamentele securității apei pentru locuitorii săi”, a declarat AghaKouchak pentru CNN.

Schimbările climatice agravează și mai mult situația. Iranul a înregistrat o scădere a precipitațiilor cu peste 40% în acest an, comparativ cu media pe termen lung, iar Compania Regională de Apă din Teheran afirmă că barajele care alimentează capitala sunt la aproximativ 21% din capacitate, potrivit agenției de știri Mehr din Iran.

Apa ar putea fi raționalizată

Toate cele 31 de provincii ale Iranului, cu excepția uneia, lipsa apei, a declarat ministrul iranian al energiei, Abbas Aliabadi, conform Mehr News . Întrebat despre posibilitatea raționalizării apei, el a spus: „Sper că acest lucru nu se va întâmpla”.

Experții spun că nu există soluții simple la această criză

Guvernul optează pentru măsuri „de plasture”, cum ar fi noi proiecte de transfer al apei, a spus Madani. Soluții tehnice precum desalinizarea și reciclarea apelor uzate trebuie să facă parte din imagine, a adăugat el, dar „acestea abordează simptomele pentru o perioadă, fără a vindeca cauza”.

El pledează pentru o revizuire completă a economiei pentru a se renunța la agricultura mare consumatoare de apă – care reprezintă în prezent aproximativ 90% din consumul de apă al Iranului – și pentru servicii și industrie cu o amprentă de apă mult mai mică.

Deocamdată, țara așteaptă toamna și speră că va aduce ploi.

„Dacă Teheranul supraviețuiește până la sfârșitul lunii septembrie, atunci există speranță pentru a evita ziua zero”, a spus Madani.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite