Teheranul a confirmat moartea a doi lideri marcanți. Muniție cu dispersie lansată asupra centrului Israelului. IDF: Sunt vizate centrele de comandă ale Hezbollah
Israelul a lovit nimicitor, în această dimineață, centre de comandă ale Hezbollah din Beirut. Bombardamentul vine după ce, peste noapte, gruparea satelit a Iranului și Teheranul au lansat atacuri coordonate. Oficialii iranieni au confirmat uciderea şefului securităţii şi au ameninţat că vor riposta decisiv. Iar prima replică a fost asupra Israelului. Cel puţin două persoane au fost ucise în suburbiile Tel Avivului, în urma unui atac cu rachete al Gărzii Revoluţionare. De asemenea, Iranul a confirmat totodată și moartea șefului forțelor paramilitare Basij, aripa de voluntari a Gărzilor Revoluționare.
O clădire din centrul Beirutului a fost lovita în plin de Israel. Sunt vizate centrele de comandă ale Hezbollah, a anunțat IDF, care a avertizat cu ora înainte populația civila să părăsească zona. A fost răspunsul după o noapte în care gruparea terorista a tras asupra nordului Israelului, în timp ce Teheranul a vizat centrul țarii.
Iranul a tras cu muniție cu dispersie, acuză Israelul. Două persoane au murit într-un atac cu rachete, în zona Tel Aviv. O gară a fost avariată.
Akiva Kaufman – paramedic: Intrând cu precauție, am ajuns la un apartament avariat, cu o gaură imensă în tavan. (n.r. întrebare: A lovit prin acoperiș?) Din acoperiș. Exact. Apartamentul era distrus. După ce am trecut de resturile de moloz, am găsit cuplul fără suflare.
Dean Elsdunne – purtător de cuvânt al Poliției: Ne aflăm în inima unei zone rezidențiale, care, din nou, este cea mai recentă țintă a barajului de rachete iraniene, ce au lovit fără încetare comunitățile noastre rezidențiale încă de la începutul acestei operațiuni. În spatele meu se află o clădire care, conform evaluării inițiale, a fost lovită direct de muniția provenită de la o rachetă cu dispersie.
Sunt reacția rapidă și răzbunarea jurate de Corpul Gardienilor Revoluției, ca răspuns la uciderea, într-un atac israelian, a consilierului de top Ali Larijani, secretarul Consiliului Suprem de Securitate al Iranului. Teheranul a confirmat că a fost ucis și șefului forțelor paramilitare Basigi, aripa de voluntari a Gărzilor Revoluționare. Drept răspuns, rachete și drone au țintit pentru a doua noapte consecutiv ambasada Statelor Unite la Bagdad.
Gardienii Revoluţiei din Iran au afirmat miercuri că au lansat un atac cu rachete asupra Tel Avivului ca represalii pentru uciderea lui Ali Larijani, pe care l-au descris drept “martir” şi care era secretar al Consiliului Suprem de Securitate Naţională al Iranului, fost preşedinte al Parlamentului şi consilier al liderului suprem, conform unui comunicat difuzat de presa oficială iraniană, informează EFE.
🚨 BREAKING: Iran unleashes massive missile barrage on Tel Aviv overnight!
— NEXTA (@nexta_tv) March 18, 2026
Savidor Center train station — one of Israel's busiest hubs — hit.
In nearby Ramat Gan: 2 civilians dead.
Israel says Iran used CLUSTER MUNITIONS in the strike on central Israel — banned weapons… pic.twitter.com/1QrMih98NP
În nota sa, corpul militar a asigurat că ofensiva face parte din “valul 61” al operaţiunii “Promisiune Îndeplinită 4” şi că a folosit rachete de mai multe tipuri, inclusiv “Khorramshahr 4”, “Qadr”, “Emad” şi “Kheibar Shekan”, unele dintre ele cu capacitate pentru ogive multiple.
Iranul a legat operaţiunea de moartea lui Larijani şi a “tovarăşilor săi”, fără a oferi detalii despre circumstanţele decesului secretarului Consiliului Suprem de Securitate Naţională.
Şeful armatei iraniene, Amir Hatami, a avertizat că Teheranul pregăteşte un răspuns “decisiv şi descurajant” împotriva Israelului şi Statelor Unite pentru moartea oficialului şi a asigurat că acesta va avea loc “la momentul şi locul potrivit”, conform unui comunicat oficial.
Gardienii Revoluţiei au susţinut că proiectilele lor au lovit “peste 100 de obiective militare şi de securitate” şi au declarat că sistemele de apărare aeriană israeliene au fost depăşite în timpul atacului.
De asemenea, au indicat că părţi din Tel Aviv ar fi suferit pene de curent şi că răspunsul serviciilor de urgenţă a fost îngreunat.
Serviciul de urgenţă israelian Magen David Adom (MDA) a raportat că două persoane au murit în Ramat Gan din districtul Tel Aviv din cauza impactului asupra clădirii în care se aflau după tirul de rachete iranian, fiind primele victime ale atacurilor iraniene din 9 martie, ceea ce ridică la 14 numărul total al morţilor în Israel în actuala escaladare, în timp ce Iranul situează numărul deceselor la peste 230.

