Teheranul a confirmat moartea a doi lideri marcanți. Muniție cu dispersie lansată asupra centrului Israelului
Israelul a lovit nimicitor, în această dimineață, centre de comandă ale Hezbollah din Beirut. Bombardamentul vine după ce, peste noapte, gruparea satelit a Iranului și Teheranul au lansat atacuri coordonate. Oficialii iranieni au confirmat uciderea şefului securităţii şi au ameninţat că vor riposta decisiv. Iar prima replică a fost asupra Israelului. Cel puţin două persoane au fost ucise în suburbiile Tel Avivului, în urma unui atac cu rachete al Gărzii Revoluţionare. De asemenea, Iranul a confirmat totodată și moartea șefului forțelor paramilitare Basij, aripa de voluntari a Gărzilor Revoluționare.
18 March 2026, 07:52 (actualizat 18 March 2026, 15:00)