Teatrul “Stela Popescu” menţine preţul biletelor la nivelul stagiunii anterioare. ”Cultura rămâne a tuturor”
Teatrul “Stela Popescu” a decis să menţină preţurile biletelor la nivelul stagiunii anterioare, pentru fiecare spectacol în parte, în contextul în care începând cu 1 august cota de TVA a fost majorată printr-o Ordonanţă de Urgenţă, se arată într-un comunicat.
“Această creştere afectează direct cheltuielile instituţiei noastre – de la costuri de producţie, materiale şi servicii, până la utilităţi. Pentru a proteja spectatorii noştri de efectele acestor scumpiri, Teatrul “Stela Popescu” a decis să menţină preţurile biletelor la nivelul stagiunii anterioare, pentru fiecare spectacol în parte. Vom face acest lucru prin asumarea internă a impactului financiar generat de creşterea TVA, astfel încât publicul să nu plătească mai mult. Este o decizie curajoasă şi riscantă din punct de vedere financiar, dar în acelaşi timp necesară şi obligatorie pentru a apăra accesul real la cultură şi a ne respecta ‘rolul’ în societate”, se arată în comunicat.
“Cultura rămâne a tuturor. Reducem costul, nu accesul!”, precizează sursa citată.
Potrivit comunicatului, “cultura nu este un moft şi nici un privilegiu”.
“Este o necesitate. O obligaţie. Atât pentru instituţiile care o produc, cât şi pentru societatea care trebuie să o susţină. Prin cultură ne îmbogăţim spiritual, nu financiar. Suntem împreună până la capăt. Cu sau fără TVA. Cu sau fără confort. Întotdeauna cu sens”, menţionează comunicatul.

