Tânăr sancţionat pentru că a alertat fals autorităţile despre existenţa unei bombe într-o companie

Numărul de urgenţă 112
Numărul de urgenţă 112
10 September 2024, 09:10

Un tânăr de 18 ani, care a anunţat luni seara serviciul unic de urgenţă 112 că în compania multinaţională Continental din Timişoara este amplasată o bombă, a fost depistat de poliţişti, sancţionat contravenţional şi transportat la Clinica de Psihiatrie “Eduard Pamfil” din municipiu, arată, marţi, o informare de presă a Poliţiei Timiş.

Tânărul de 18 ani a fost depistat pe strada Gheorghe Lazăr din Timişoara de către un echipaj al Grupării de Jandarmi Mobile “Glad Voievod” Timişoara. Acesta a fost sancţionat contravenţional cu 4.000 de lei pentru apelarea nejustificată a numărului unic de urgenţă 112 şi a fost transportat la clinica de psihiatrie pentru un control de specialitate, potrivit Poliţiei Timiş.

CITEȘTE ȘI: Alertă de ameninţare cu bombă la un hotel din Timişoara, unde era cazată și Elena Lasconi

Luni după-amiaza, un bărbat de 50 de ani, luat în evidenţele Asistenţei sociale, a fost identificat ca fiind autorul unei alte alarme false identice, la Hotelul Continental din Timişoara. Acesta a fost dus la Clinica de Psihiatrie din Timişoara pentru consult de specialitate şi a fost amendat cu 4.000 de lei pentru alarma falsă.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite