Alertă de ameninţare cu bombă la un hotel din Timişoara, unde era cazată și Elena Lasconi

9 September 2024, 19:13 (actualizat 10 September 2024, 09:09)

Alertă de ameninţare cu bombă la hotelul Continental din Timişoara, luni după-amiază. Toți oamenii din clădire au fost evacuați, iar echipele de pirotehniști au cercetat perimetrul. Alarma a fost falsă, iar cel care a amenințat a fost amendat și dus la Psihiatrie, pentru un control de specialitate. Anamaria Chevereșan are detalii.

O sesizare la 112, în jurul orei 17:11, anunța că în hotelul de pe bulevardul Revoluției din Timișoara ar fi amplasată o bombă.

La fața locului s-au deplasat polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Timișoara, precum și pirotehniștii din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Timiș. Au scotocit 10 mii de metri pătrați ajutați și de un câine de urmă.

Echipajele rutiere au asigurat perimetrul de siguranță în zonă, iar persoanele din clădire au fost evacuate. Unele dintre acestea au fost scoase de la fitness sau de la saună și au ieșit așa cum erau echipate.

Elena Lasconi, cazată la hotel

Printre cei care cazați în hotel este și Elena Lasconi, președintele USR, împreună cu alți membri ai partidului.

E alarmă cu bombă la hotelul la care sunt cazată în Timișoara de vineri și până mâine. Eu acum sunt în afara hotelului. Există un coleg care a rămas în camera de hotel și a fost scos de urgență în jurul orei 6 fără zece, iar acum e plin de forțe de ordine. E cel puțin ciudat ce se întâmplă, dar să sperăm că este doar o alarmă falsă cu bombă”, a transmis Elena Lasconi într-un mesaj video.

Verificările specialiștilor nu au confirmat existența unei bombe: “În urma verificărilor efectuate nu se confirmă existenţa unei bombe în incinta societăţii comerciale, poliţiştii continuând cercetările specifice pentru identificarea apelantului şi dispunerea măsurilor legale în consecinţă”, a transmis Biroul de presă al Poliţiei Timiş.

Alarma, dată de un bărbat fără adăpost

Cel care a dat alarma falsă este un bărbat de 50 de ani, luat în evidenţele Asistenţei sociale ca persoană fără adăpost.

Acesta a fost sancţionat contravenţional cu suma de 4.000 de lei pentru apelarea nejustificată a numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112. Totodată, bărbatul a fost transportat la Clinica Psihiatrică Eduard Pamfil din Timişoara, pentru un control de specialitate“, precizează IPJ Timiş.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite